Son Haberler

Av. Bilgehan UTKU "Asteğmen adaylarına bilgi alma tutanağıyla yapılan işlem ve buna ilişkin disiplin soruşturması sonucu er nasbedilmesinin yargıdan döndüğünü açıkladı"


Asteğmen Güvenlik Soruşturması İptali

Asteğmen güvenlik soruşturması iptali- Asteğmen adaylarına asteğmen olarak nasbedilip kıtaya görevlendirmeleri yapılamadan önce disiplin soruşturması adı altında yapılan ve aynı güvenlik soruşturması benzeri işlemlerin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptali sağlandı.

Asteğmen adaylarının bilgi alma tutanakları ile alınan ifadeleri sonrası vermiş oldukları bu ifadeler disiplin soruşturması kapsamında değerlendirilerek yüksek disiplin kurulu kararı ile er nasbedildikleri ve yapılan bu işlemin idare mahkemesindeki yargılaması sonrası iptal edildiği bildirilmiştir. 

Konuya ilişkin iptal kararında davacının samimi beyanlarının Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmeyeceği ve er olarak nasbedilmesinin hukuka aykırı olduğunun hüküm altına alındığını belirten Av. Bilgehan UTKU konuya ilişkin çok başvuru olduğunu, ancak açılan davalar sonucu iptal kararlarının arttığını belirtmiştir

Asteğmenlik Güvenlik Soruşturması Mahkeme Kararı

Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Üyeliği