Son Haberler

Bir kadını taciz eden engelli şahsı dövdüğü için çalışanını işten çıkaran e-ticaret markası Getir, gelen tepkiler üzerine açıklama yaptı. Kendini savunan marka, kadını gönderdikten sonra dönüp şahsı döven çalışanı için 'Bir yanlış başka bir yanlışla düzel


Tacize müdahale edip kavgaya karışan çalışanı İşten Çıkardı

Getir'in sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Getir, kadına şiddetin ve tacizin her şekline karşıdır. Florya bayimizde kurye olarak çalışan Doğan Kaya'nın iş akdinin sona erme sebebine ilişkin çeşitli platformlarda paylaşımlar yapılmıştır. Bu paylaşımlarda Getir'in sanki genç bir kadına karşı yapılan tacize gösterilen tepkiyi cezalandırdığı yönünde bir algı yaratıldığını görmekten üzüntü duyuyoruz.

"KADINI UZAKLAŞTIRDIKTAN SONRA DÖNÜP DÖVDÜ"

Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada, ...'nın bağlı bulunduğu bayimize, olayın gerçekleştiği 9 Temmuz 2020 gecesi, 50'li yaşlarda bir erkeğin genç bir kadının rızası olmaksızın fotoğrafını çektiğini gördüğü; bunun üzerine müdahale ederek kadını taksiye bindirip uzaklaştırdıktan sonra, kişinin yanına tekrar gelerek dövdüğünü ifade ettiği öğrenilmiştir. Görgü tanıklarından elde edilen bilgi uyarınca ...'nın zihinsel engelli yaka kartı olan yaşlı bir erkeği takip edip, şiddetli bir şekilde dövdüğü öğrenilmiştir.

"BİR YANLIŞ BAŞKA BİR YANLIŞ İLE DÜZELTİLMEZ"

Bir yanlışın başka bir yanlış ile düzeltilmesi mümkün değildir. Bayimize bağlı kuryenin bizzat şiddete başvurarak 'suç' teşkil eden bir davranışta bulunması ve cezalandırıcı rolünü üstlenmesi kabul edilemez. Bu hassasiyetimizi benimseyen bayimiz durumu Doğan Kaya ile paylaşmış ve mağduriyetine sebep olmayacak şekilde, tüm kanuni haklarını ödeyerek iş akdini sona erdirmiştir.

Olası bir tacize karşı öç alma ve bireysel cezalandırma duygusuyla şiddet uygulanması yerine akıl ve sağduyu ile hareket etmenin toplumsal huzuru tesis etmekte daha etkili olacağına inanıyoruz. Olayın olduğu yere çok yakın mesafede bulunan polis memurlarına başvurmak yerine kendi adaletini sağlama amacıyla şiddete başvurulmasını tasvip etmemiz mümkün değildir."

Sosyal Medyada Biz

E-Bülten Üyeliği